Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

…a spravedlnost pro všechny

28. 09. 2010 12:25:32
Stáří je jednou z mála spravedlivých věcí na světě – potká každého bez rozdílu v předem předpokládaném životním období. Nelze ho uplatit, nelze s ním smlouvat ani kšeftovat. Překvapuje mě, kolika lidem tento nezvratný fakt nedochází. Jakoby byli přesvědčeni, že staří mohou být jen ti druzí. Jakoby odmítali uvěřit, že čas měří všem stejně bez ohledu na míru bohatství, moci či slávy. Jaké bude asi překvapení Jiřího Mádla a Marthy Issové, autorů nechutného a pro seniory ponižujícího předvolebního klipu s názvem „Přemluv bábu“, až se jednou podívají do zrcadla a bude to tady? Šedé nebo žádné vlasy, vrásky... Jak se asi budou cítit, až se stanou stejným terčem posměchu nové generace, kterou sami pomáhali vychovávat k neúctě ke stáří? A co budou dělat, až se zase najde nějaký Miroslav Kalousek, který jim pošle složenku na 121 tisíc? Aby zaplatili státní dluhy, které nadělal od sám spolu s kolegy v několika vládách?

Dneska jistě sami sebe nafoukaně přesvědčují, že oni budou jiní. Že oni, jako elita, přece dokážou své stáří sami v pohodě zvládnout. Nedokážou. Nikdo to sám nedokáže. Zvlášť v době, kdy jsou zpochybňovány tradiční funkce rodiny, jako základní společenské jednotky, která se samozřejmě stará nejen o děti, ale i o své seniory. Úplných a funkčních rodin je stále méně. Starých, nemocných a osamělých lidí je naopak stále více. Ponechme teď stranou detailní zkoumání příčin tohoto stavu. Skončili bychom nejspíše až u špatného nastavení žebříčku hodnot společnosti, za které nesou největší díl odpovědnosti všichni, kteří v této zemi vládnou nebo vládli v posledních dvou desetiletích. To je totiž přesně doba, za kterou vyroste celá jedna lidská generace, takže výmluvy na dobu totality už neobstojí. Přemýšlejme, co dál. Tvrdím, že prioritou každého odpovědného politika v tomto čase pět minut po dvanácté nesmí být nic jiného než právě starost o životní podmínky našich seniorů. A tím nemyslím jen péči o lidi, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých. Pod pojmem životní podmínky si představuji podmínky hodnotného a aktivního života.

Seniorský věk se obecně prezentuje jako problém. Jsme příliš orientováni na mládí, fyzickou krásu a výkon. Svůj úspěch neměříme celkovou pohodou a to i mezigenerační, ale pouze penězi a mocí. Senioři pro nás znamenají jen více jak 18ti miliardový deficit na důchodovém účtu. Jakoby to byla jejich vina a na vina katastrofální ekonomické politiky mnohých polistopadových vlád, kterým chyběla a dosud chybí jakákoliv národohospodářská vize.

V seniorech přitom dřímá obrovský potenciál. Nejen v jejich často draze nabytých životních i profesních zkušenostech. Ale i v nadhledu, rozvaze a nesobeckosti. Člověk v podzimu svého života přirozeně mnohem častěji myslí na prospěch svých dětí než na svůj vlastní. Společnost, která poskytuje prostor pouze mladým, takzvaně perspektivním jedincům, se o všechny tyto hodnoty připravuje. A platí za to krutou daň svou nepoučitelností. Do nekonečna opakuje zbytečné chyby, kterým by se dokázala vyhnout, kdyby využívala potenciálu svých seniorů nebo kdyby jim alespoň s úctou naslouchala. Možná by pak neměla tolik deficitů včetně těch finančních. I proto jsem tento týden podepsala za Suverenitu Dohodu o spolupráci se Svazem seniorů ČR. Jsem přesvědčena, že naší zemi lze rozvíjet jen prostřednictvím svornosti. Ne primitivní nenávisti.

Autor: Jana Bobošíková | úterý 28.9.2010 12:25 | karma článku: 31.88 | přečteno: 2532x

Další články blogera

Jana Bobošíková

Česká hospoda má stejná práva jako pražská kavárna

K dnešnímu Dni boje za svobodu a demokracii se váží dva klíčové body. Prvním jsou základní pravidla svobody a demokracie. Druhým bodem je rozdíl mezi skutečnými demokraty a současnými elitáři.

17.11.2016 v 14:57 | Karma článku: 42.36 | Přečteno: 2592 | Diskuse

Jana Bobošíková

Proč vláda podlézá landsmanšaftu?

Ke smíření s Německem na vládní úrovni došlo v roce 1997 společnou deklarací. Gesta vlády směrem k landsmanšaftu jsou nadbytečná a pro budoucnost nebezpečná. Zpochybňují poválečné dohody a rozmělňují fakta o zločinech nacismu.

15.5.2016 v 20:25 | Karma článku: 41.64 | Přečteno: 3729 | Diskuse

Jana Bobošíková

Osvětim byla důsledkem, na zdroj nesmíme zapomínat

Připomínkou osvobození Osvětimi vypuknou zítra oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Je alarmující, znepokojující a tragické, že se stávají politickým kolbištěm, na kterém někteří politici a veřejní činitelé přepisují historická fakta a licitují s přítomností představitelů vítězných mocností na vzpomínkových aktech. Je to nejen nedůstojné, je to neuctivé a ponižující vůči těm, kteří se neváhali ve druhé světové válce postavit Hitlerovi a jeho fašistickým spojencům.

25.1.2015 v 18:08 | Karma článku: 24.39 | Přečteno: 980 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Dobře, že před 70 lety neexistoval internet, možná bychom naletěli Marshallovi na plán

V době, kdy začal dostávat jasnější obrysy tzv. Marshallův plán obnovy evropského hospodářství, mohlo by jeho odmítnutí Gottwaldovou vládou vyvolat na "prasíti" široce sdílený nesouhlas neuvědomělé veřejnosti.

24.7.2017 v 18:26 | Karma článku: 14.71 | Přečteno: 318 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Odpověď pedagožce ve výslužbě

Napsala kolegyně blogerka Libuše Havlíková, sama sebe představující jako učitelku v důchodu, několik vět týkajících se aktuální situace v Jeruzalémě, které vyžadují rychlou a okamžitou odpověď.

24.7.2017 v 12:50 | Karma článku: 38.50 | Přečteno: 1707 | Diskuse

Pavel Šutka

Přímá volba prezidenta očima právníka - Díl. 1 - Proč právě 50.000 podpisů?

Proč při volbě prezidenta sbíráme právě 50.000 podpisů? Je to málo? A nebo moc? A jak se výše požadovaných podpisů vyvíjela po celou dobu snahy zavést v ČR přímou volbu prezidenta?

24.7.2017 v 12:17 | Karma článku: 15.80 | Přečteno: 1286 | Diskuse

Jan Dvořák

Merkelová je kotva stability. Myslel to Seehoffer upřímně? Známe odpověď

K překvapení většiny Bavorů, ale též valné části obyvatel „zbytku“ Německa, se bavorský premiér a šéf CSU Seehoffer vyslovil nadmíru příznivě o kancléřce Merkelové, ačkoli dříve se do ní strefoval, kudy chodil.

24.7.2017 v 9:24 | Karma článku: 19.55 | Přečteno: 677 | Diskuse

Beata Krusic

Děkuju, Ivane.........

Jsou lidi, co to tam prostě mají. Stačí málo a oni tím "málem"( v podstatě ale něčím fakt velkým) dokáží člověka obdarovat.

24.7.2017 v 9:11 | Karma článku: 8.74 | Přečteno: 373 | Diskuse
Počet článků 107 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4911
Ing. Jana Bobošíková, manažerka, bývalá poslankyně Evropského parlamentu

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.