Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jana Bobošíková

Loutky a loutkáři

Vláda hodlá zastavit masivní tunelování našich peněženek výstavbou obřích solárních parků na úrodné půdě. Člověku by se chtělo zatleskat, kdyby celá věc neměla háček. Tedy spíš několik pořádných háků. Kde byli ti dnešní sluncebijci Nečasové, Kalouskové a další, když v minulém volebním období nechali řadu firem a to hlavně zahraničních, aby se pomocí státem garantovaného, a tedy naprosto bezrizikového, byznysu napakovali na úkor všech našich odběratelů elektřiny? Včetně těch nejchudších domácností? Kdopak to vládl společně se Zelenými, kteří utlumili jadernou energetiku a dupali nožičkami, že namísto toho musíme maximálně využívat obnovitelné zdroje energie? Neklame-li mě paměť, tak v té vládě (Topolánkově, blahé paměti) seděl jak Petr Nečas, tak Miroslav Kalousek. Jakoby pánové náhle objevili Ameriku. Problém nepřiměřené podpory expanze solárních panelů na naše pole za naše peníze tu totiž existuje roky a řada odborníků na něj včas upozorňovala.

15.9.2010 v 22:43 | Karma článku: 32.39 | Přečteno: 2813 | Diskuse

Jana Bobošíková

Gesta místo práva, aneb Helena na pranýři

„Přejděte znovu Jordán“, žádají po Heleně Vondráčkové osobnosti uměleckého a veřejného života. Mezi nimi i exprezident Havel a expremiér Fišer. V reminiscenci na jednu z jejích nejslavnějších písní tak nazvali svou výzvu, aby ukončila soudní spory s Martou Kubišovou. Tímto gestem požadují, aby paní Vondráčková svůj Jordán přešla znovu. Čímž ale vlastně říkají, že už ho jednou přešla. V jistém smyslu ano.

8.9.2010 v 6:55 | Karma článku: 46.98 | Přečteno: 35580 | Diskuse

Jana Bobošíková

Všichni, kteří denně masturbujete, udělejte krok vpřed

Poznámky k projevu na protestním shromáždění Neexperimentujte s našimi dětmi dne 1. 9. 2010 Dovolte mi úvodem několik poznámek k mé osobě. Jmenuji se Jana Bobošíková, nejsem Sarah Palinová, nejsem bigotní katolík ani evangelík a nejsem tmář. A kdo to o mně tvrdí, tak vědomě lže. To jenom aby bylo jasno, že nic z toho, co jste se o mně v posledních dnech mohli dočíst, nemá oporu ani v mém životě, ani v mých názorech. Jsem matka dvou dětí a svobodný svéprávný a zodpovědný člověk, který chce rozhodovat o jejich výchově.

5.9.2010 v 12:10 | Karma článku: 38.52 | Přečteno: 6037 | Diskuse

Jana Bobošíková

Voyeuři

Jde prý o zdraví coby nejvyšší lidskou hodnotu. Tak obhajuje ministerstvo školství svou příručku sexuální výchovy. Jakoby lidské zdraví stálo na jakémsi hodnotovém piedestalu a s jinými hodnotami nesouviselo. Jenomže souvisí. Člověk, kterému jakýkoliv politický režim upírá osobní svobodu, člověk, jemuž jeho okolí odmítá poskytnout prostor pro vlastní názor, nebo ho nutí akceptovat pro něho neakceptovatelné věci a ničí tak jeho sebeúctu, tak úplně zdravý nebývá.

1.9.2010 v 10:18 | Karma článku: 42.37 | Přečteno: 12916 | Diskuse

Jana Bobošíková

Likvidace ČR v režii české „pravice“

Nedá mi to, abych nezveřejnila své odpovědi na zajímavé dotazy jednomu ze studentů, kteří se na mě čas od času obracejí. Nevím, zda je rozhovor jako blog možný, jestli ne, nechť ho administrátor smaže a ostatním se omlouvám.

26.8.2010 v 9:38 | Karma článku: 27.70 | Přečteno: 3735 | Diskuse

Jana Bobošíková

Vláda národohospodářské nezodpovědnosti

„Nechci slevu zadarmo“ prohlásil legendární doktor Zelí, profesor jedenáctiletky z Pyšel, když přivedl své svěřence do ZOO. Pro ty, kteří netuší, tak doktor Zelí je hlavní postavou známé povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna s názvem Exkurze do ZOO. Zelí se snažil tak vehementně ušetřit na vstupném, že si za slevu neváhal připlatit. Ani jeden ze slovutných tvůrců, kteří bavili celé generace, jistě netušil, jakých se jejich směšná postavička dočká následovníků. A to přímo ve Strakově akademii, sídle českých vlád. Má to však jednu vadu – Zelí byl jenom legrační idiot, ale jeho následovníci legrační zrovna moc nejsou. S urputnou snahou šetřit, ať to stojí, co to stojí, představují výrazné riziko pro samotnou budoucí existenci našeho státu.

16.8.2010 v 22:34 | Karma článku: 32.40 | Přečteno: 3104 | Diskuse

Jana Bobošíková

Černí šerifové v akci

Říkalo se jim černí šerifové a bývaly doby, kdy by si od nich pes kůrkunevzal. Ano, mluvím o soukromých bezpečnostních službách, o oboru podnikání,kam spadá i ABL Víta Bárty, mecenáše Věcí veřejných. Poté, co pracovnícislužby příkladně nazvané „Professional Commando“ 11. června roku 1993bezpříkladně zmasakrovali fanoušky na stadionu Sparty a 4. září téhož rokudalší pracovník jmenované agentury v metru ve stanici Dejvická zabil FilipaVenclíka, syna jednoho z tehdejších majitelů společnosti s licencí navysílání TV Nova, se na tyto služby konal mediální a legislativní hon.Úředníci ministerstva vnitra se překonávali ve vymýšlení paragrafů zákona,kterým by tyto „nepřátele lidu“ mohli uvázat na řetěz. Dokonce šli až takdaleko, že by ze soukromých bezpečnostních služeb udělali něco podobného,jako bývala Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti z dob hluboké totality.Veškeré rozhodování o vedoucích představitelích v ryze soukromých firmáchmělo být podřízeno kuratele ministerstva vnitra. Jak rychle tato legislativníhysterie vznikla, tak také zanikla. Paskvil, který ministerští úřednícivyprodukovali a říkali mu návrh zákona, Sněmovnou neprošel a kdyby i prošel,těžko by obstál u Ústavního soudu.

27.7.2010 v 12:37 | Karma článku: 30.55 | Přečteno: 3922 | Diskuse

Jana Bobošíková

Véčkaři a bílí koně

Tak máme novou vládu. Ne díky svobodným volbám, ale z milosti cirka sedmnácti tisíc virtuálních hodnotitelů koaliční smlouvy. Takzvaní Véčkaři, neboli lidé, registrovaní na webu Věcí veřejných coby jejich příznivci (nikoliv čekatelé na členství nebo členové strany) měli (v demokratických systémech nevídanou) moc – moc shodit koaliční projekt, kterému daly milióny voličů v právoplatných parlamentních volbách zelenou. Neudělali to. Otázkou je, zda-li koaliční smlouvu vůbec četli. Kloním se k názoru, že nikoliv. Upřednostňuje-li někdo klikání z pohodlí domova před aktivním politickým angažmá, patrně nepůjde o jedince, kterému by se chtělo dospívat k názorům na základě usilovné práce a studia. Ale to nechme stranou. Co je mnohem podstatnější, je sporná legitimita takového postupu. Sám předseda VV Radek John nepokrytě přiznává, že v případě Véčkařů jde pouze o marketingový projekt a chválí svou stranu, že je právě v marketingu velmi dobrá. Jakoby mluvil o firmě a nikoliv o politické straně. A v tom je právě ten problém. V demokracii každý, kdo chce zásadním způsobem ovlivňovat politiku, musí jít s kůží na trh a svůj podíl na moci si zasloužit nebo vybojovat (podle míry politického vkusu jednotlivých stran) ve stranické struktuře. Jen tak se totiž dostane do orgánů širšího vedení své strany, které mají právo schválit či neschválit postup svého předsedy. Takoví lidé už prošli sítem osobní (nikoliv virtuální) volby – byť někdy jen té vnitrostranické. Museli přesvědčit jiné lidi a získat jejich důvěru.

15.7.2010 v 12:19 | Karma článku: 30.64 | Přečteno: 3928 | Diskuse

Jana Bobošíková

Jak jsme přemluvili „bábu“

Těžko si představit téma, které ovlivní budoucnost a ekonomiku našeho státu více, než penzijní reforma. Bez ní nelze dosáhnout vyrovnaného rozpočtu ani zpružnit trh práce a dokonce ani udržet v našem státě lidi schopné dosahovat nadprůměrných příjmů. Současný penzijní systém je zastaralý, nákladný nejen pro stát, ale i pro zaměstnavatele a jeho efektivita je minusová. Odhady letošního deficitu na důchodovém účtu ve výši 35 miliard jsou spíše optimistickým blouzněním. Krize vyhání lidi z práce do důchodu – v loňském roce stát přiznal 115 861 tisíc starobních důchodů, čímž zaznamenal historický rekord. Už dnes důchody ukrojí ze státního rozpočtu ročně 340 miliard. Tato suma může od října 2011 narůst o další stovky miliard – alespoň podle odhadů ministra financí v demisi Eduarda Janoty. A to vlivem rozhodnutí Ústavního soudu, který v polovině dubna zrušil s platností od 30. září 2011 výpočet důchodů, který je výrazně nevýhodný pro lidi s vyššími příjmy, protože nebere ohled na to, kolik lidé v životě vydělávali a tím pádem také odváděli do penzijního systému.

9.7.2010 v 9:43 | Karma článku: 44.69 | Přečteno: 25553 | Diskuse

Jana Bobošíková

Modli se a pracuj!

Není dne, abychom si v tisku na několika stranách nepřečetli o státotvorných návrzích vznikající vládní koalice. Člověka to až svádí k optimismu. Že bychom tu konečně měli reformní a zásadovou vládu? Obávám se však, že nadšení médií občané dlouho nemusejí sdílet. Rozumní lidé jistě chápou, že je nutné šetřit, chceme-li se vyhnout řeckému scénáři. Možná i skousnou, že „léčba Kalouskem“ bude hodně bolet. Záleží ovšem velmi na tom, do jakých kapes nakonec potečou peníze, které stát vyinkasuje od svých obyvatel nebo je na nich ušetří. Jedna hluboká až téměř bezedná kapsa už je nachystaná. Ústavní soud zamítl návrh senátorů, kteří chtěli zrušit blokační paragraf v zákonu o půdě, podle kterého leží ladem cirka 48 000 ha pozemků. Pro případ, že by se nějaká politická reprezentace dokázala dohodnout na jejich darování církvím a to především církvi katolické. Záměrně neříkám navrácení – to by platilo jen tehdy, kdybychom se s restitucemi vraceli až před rok 1918, tedy před pozemkovou reformu První republiky. Tehdy katolická církev i vlivem dalších právních norem o značnou část svého majetku přišla a nemohla jej tedy vlastnit v roce 1948 v době nástupu komunistů k moci. Povšimněme si, že se v případě majetku církví také většinou nemluví o restitucích, ale o majetkovém vyrovnání státu a církví.

3.7.2010 v 12:09 | Karma článku: 26.03 | Přečteno: 3241 | Diskuse

Jana Bobošíková

Když kozlové zahradničí

Radek John, šéf strany Věci veřejné, má ministerstvo vnitra. Prý aby dohlédl na boj s korupcí. No, aby ne. Totéž před ním dělal Ivan Langer coby ministr vnitra za ODS. A před ním i po něm to dělali a budou dělat jiní ministři. A to je právě ten problém. Korupce je jasně definovaným trestným činem, ale velmi obtížně se prokazuje. Zvláště, když policii stále sedí za krkem nějaký ministr, kouká jí přes rameno a reorganizuje. Samozřejmě, pod pláštíkem zvýšení akceschopnosti a funkčnosti policejních útvarů. Proto tu máme desítky nevyřešených kauz. V okamžiku, kdy hrozí, že by je policisté mohli dotáhnout do konce, přijde reorganizace nebo nový ministr.

30.6.2010 v 11:40 | Karma článku: 46.95 | Přečteno: 28756 | Diskuse

Jana Bobošíková

Ostuda české pravice

Boj s korupcí se před volbami skloňoval ve všech pádech. Není divu. Korupcí prolezlé politické, úřednické, soudní i policejní prostředí vadí kromě korupčníků samotných už každému. Korupce odrazuje od České republiky investory, dusí podnikatele a přispívá tak vysokou měrou k hospodářské recesi a nezaměstnanosti. Není tak jen trestně právním či etickým problémem. Projevuje se jako zásadní ekonomický faktor a to faktor samozřejmě vysoce negativní. Odhady hovoří o tom, že díky korupci při státních zakázkách přijde náš stát (tedy my všichni) ročně až o dvě stě miliard korun. O kolik přijdeme kvůli zmařeným investicím, se odhaduje dost těžko. Ale tahle ztráta se jistě také nebude počítat pouze v miliónech.

21.6.2010 v 22:00 | Karma článku: 30.43 | Přečteno: 2783 | Diskuse

Jana Bobošíková

Vzdělání – nepřítel politiků

Ať odložené nebo neodložené, je školné na vysokých školách nejčitelnějším a mediálně nejviditelnějším signálem rodící se vládní koalice. Stejným signálem, jakým byly zdravotnické poplatky v případě Topolánkovy vlády. Signálem neochoty nebo neschopnosti nastartovat zásadní a fatálně žádoucí reformy, které by dokázaly posunout české školství do jednadvacátého století. Stejně jako zdravotnické poplatky je školné jen jakousi kosmetickou úpravou k horšímu. Nic moc neřeší, jen zatěžuje ty, kterým se nedaří tak dobře, jako pánům Schwarzenbergovi, Kalouskovi, Johnovi či Nečasovi. Vytáhnout pár desítek či stovek miliónů z kapes lidí, a to i těch nejchudších, není reforma. A argument, že placení školného udělá ze studentů klienty, kterým vysoké školy budou muset nabídnout lepší služby, může vymyslet právě jen oběť vzdělání diskutabilní kvality.

14.6.2010 v 21:58 | Karma článku: 29.67 | Přečteno: 3368 | Diskuse

Jana Bobošíková

Velké zklamání

Vždycky jsem říkala, že Miloš Zeman patří do české politiky. Nakonec to byl on sám, kdo mě usvědčil z naivity. Lidí, kteří si s arogancí sobě vlastní nevidí na špičku nosu, má česká politika dost a další je opravdu přebytečný. Odstupují-li po neúspěšných nebo méně úspěšných volbách lídři stran, které byly zastoupeny v parlamentu a měly řadu mocenských i mediálních možností, jak se voličům předvést, je to v pořádku a z mého úhlu pohledu jim ani nic jiného nezbývá. Odstoupí-li ale lídr nové strany poté, co ji vstupenka do Sněmovny mine jen o fous, je to buď lempl nebo namyšlená hysterka. Co proboha Miloš Zeman čekal? Nechme stranou kvalitu jeho volebního štábu, který se bohorovně spolehnul na sílu Zemanovy osobnosti a zcela rezignoval na cokoliv, co by se dalo nazvat volební kampaní. Tedy kromě bezduchých billboardů. Jak je ale možné, že tak zkušenému politikovi není jasné, že od založení nové politické strany do jejího parlamentního angažmá se počítají roky. Tedy pokud nejde o marketingové projekty na jedno použití, do kterých nasypou desítky miliónů struktury šedé ekonomiky, protože si od nich slibují generální pardon pro své špinavé kšefty.

31.5.2010 v 23:58 | Karma článku: 48.07 | Přečteno: 64905 | Diskuse

Jana Bobošíková

Benešovy dekrety

Praha, 5. března 2010 - Varovala jsem. Po celou dobu mého působení poslankyně Evropského parlamentu jsem měla možnost sledovat narůstající tlak na zrušení Benešových dekretů ze strany určitých kruhů, majících vliv ve strukturách EU. Proto jsem bojovala s celou vahou svých argumentačních schopností za to, aby nebyla přijata Lisabonská smlouva, ve které jsem viděla a stále vidím ohrožení naší republiky.

5.3.2010 v 22:08 | Karma článku: 41.90 | Přečteno: 5616 | Diskuse

Jana Bobošíková

Neslýchaná drzost

Praha, 26. ledna 2010 - Ať si prezidenti vyznamenávají ve svých zemích koho chtějí, je to jejich vizitka. Světu tak ukazují, kdo vlastně jsou a jaké představují hodnoty. Když ale český novinář přirovnává spolubojovníky německých nacistů jako byli Bandera či Horthy k našemu druhému prezidentu dr. Edvardu Benešovi, který aktivně proti Hitlerovi vystupoval, je to jiná káva.

26.1.2010 v 22:57 | Karma článku: 39.72 | Přečteno: 5029 | Diskuse

Jana Bobošíková

Politici versus právníci

Praha, 30. listopadu 2009 - Lisabonská smlouva začne platit 1. prosince 2009. Bez výjimky. Mám na mysli tu výjimku z Listiny práv EU, kterou na návrh prezidenta Václava Klause vyjednala vláda Jana Fischera. Politická deklarace, přijatá hlavami 27 členských zemí EU v Bruselu je ale jen prvním krokem k tomu, aby nedošlo po přijetí Lisabonské smlouvy ke znejistění vlastnických práv a majetkových vztahů občanů ČR. Prezident Klaus spolu s vládou Jana Fischera tak sice politicky napravili fatální selhání Topolánkovy vlády, která postupovala v rozporu s vlastním usnesením i zájmy občanů naší země, ale to nestačí. Vyhráno ještě není a dlouho nebude.

30.11.2009 v 22:58 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 2793 | Diskuse

Jana Bobošíková

Podlost Topolánkovy vlády nezná hranic II

Praha, 21. října 2009 - Předseda ODS Mirek Topolánek a senátoři Vondra a Schwarzenberg neplnili usnesení vlády, které byli členy. O riziku, jaké pro občany ČR představuje Listina základních práv přitom prokazatelně věděli, dokonce jen v roce 2007 projednávali na zasedání vlády.

21.10.2009 v 19:24 | Karma článku: 31.15 | Přečteno: 5117 | Diskuse

Jana Bobošíková

Podlost Topolánkovy vlády nemá hranic

Praha, 11. října 2009 (Blog iDnes.cz ) - Bývalý vicepremiér Vondra ani ostatní politici nemluví pravdu, o problému Listiny věděli. Jsem pobouřena bezcharakterností, s jakou čelní politici ČR lžou v přímém přenosu (Nedělní Partie a OVM) do očí občanům ČR, že neměli žádné informace o problému, který nyní veřejně odkryl prezident ČR Václav Klaus v souvislosti s ratifikací Lisabonské smlouvy.

11.10.2009 v 15:45 | Karma článku: 34.79 | Přečteno: 4526 | Diskuse

Jana Bobošíková

Listina práv EU aneb proč má Klaus pravdu

Vstoupí-li v platnost Lisabonská reformní smlouva, otevírá se mezinárodně právní prostor k opětovné diskusi o platnosti dekretů prezidenta Beneše a ke znejistění majetkových vztahů v ČR. Problém tkví v Listině základních práv EU, která je součástí Lisabonské reformní smlouvy. Listinou se řídil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, když vlastnictví, nabyté na základě dekretů prezidenta Beneše, potvrdil. Po ratifikaci Lisabonské reformní smlouvy, která tak získá sílu Smlouvy zakládací, se ale vlastnické spory přesunou k Soudnímu dvoru EU v Lucemburku. A je jasné, že nikdo dopředu nemůže vyloučit, že Soudní dvůr EU, pod který bude Lisabonská smlouva spadat, může dojít k jiným závěrům, než k jakým došel Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

9.10.2009 v 20:30 | Karma článku: 28.54 | Přečteno: 3767 | Diskuse
Počet článků 107 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4911
Ing. Jana Bobošíková, manažerka, bývalá poslankyně Evropského parlamentu


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.